navigace: Úvod > Služby > Léčba keratokonu > Léčba keratokonu metodou CXL vytisknout stránku

Léčba keratokonu metodou CXL

Léčba keratokonu metodou CXL (Corneal Cross Linking)

Slovo je složeno z řeckého: kerato, t.j. rohovka (cornea), a konos, t.j. kužel, zkosení. Keratoconus je onemocnění rohovky, při kterém se její obvyklý tvar kulového vrchlíku v určité oblasti kuželovitě vyklene, což poškodí vidění. Progrese onemocnění závisí na věku pacienta a délce trvání. Čím dřívější je začátek, tím rychlejší je vývoj onemocnění. Keratokonus postihuje často obě oči, většinou asymetricky.

Keratokonus je dědičné onemocnění a někdy přeskakuje generace. Začíná obvykle v pubertě a má spojitost s fenoménem alergie. Mnutí očí může způsobit urychlení vývoje onemocnění.

V začátcích onemocnění stačí obvykle použití brýlí. S vývojem onemocnění se zeslabuje a vyklenuje rohovka, což způsobí nepravidelný astigmatismus. Ten již nelze korigovat brýlemi, proto se porucha zakřivení rohovky upravuje nasazením pro vzduch propustných kontaktních čoček. Ačkoliv brýle a kontaktní čočky upraví vidění, nemají vliv na zastavení vývoje onemocnění. Léčba dosud spočívala ve složité, rizikové a nákladné transplantaci rohovky.

Princip fotochemického zpevnění vymyslel prof. Theo Seiler z oční kliniky ve švýcarském Zurichu, kde jej Dr. Stodůlku na podzim 2006 naučil. V průběhu zákroku se nejdříve laserem upraví tvar oka, které je následně zpevněno tak, aby se jeho tvar stabilizoval. Toto zpevnění probíhá ve dvou krocích. Nejprve je tkáň nasycena vitaminem B2, a poté ozářena speciální lampou. Vzniklé chemické vazby oko bez zhoršení jeho průhlednosti zpevní. Díky tomu se mnoho pacientů může vyhnout transplantaci rohovky a podstoupit léčbu keratokonu podstatně šetrnější a bezpečnější metodou.

Zákrok se provádí ambulantně a není hrazen zdravotními pojišťovnami.

 
+ -