Zevní kryochirurgické metody (CERCLAGE, PLOMBAGE)

Používají se v terapii nekomplikovaných rhegmatogenních odchlípení sítnice. Mohou se kombinovat s aplikací expanzivního plynu do sklivcového prostoru. Na našem pracovišti využíváme expanzivní plyn perfluoropropan C3F8.

Pars plana vitrektomie (20-gauge PPV)

Lze také říci „stehová vitrektomie“ dle velikosti řezů (0.9-1.0 mm). Při této technice se speciálním, rychle oscilujícím mikrochirurgickým nožem (vitrektomem) odstraňuje sklivcová tkáň. Využíváme dva základní typy vitrektomů – pneumatický a vysokofrekvenční, elektrický vitrektom. Při operaci je možné (dle potřeby) vyplnit sklivcovou dutinu silikonovým olejem nebo expanzivním plynem. Při operaci využíváme širokého vitreoretinálního instrumentária. K zobrazení operačního pole používáme operační mikroskop se širokoúhlým zobrazovacím systémem (BIOM) a převracečem obrazu (SDI). Indikací k této klasické operaci jsou komplikovaná odchlípení sítnice, trakční odchlípní sítnice, komplikovaná zkalení sklivce, luxované naturální a umělé nitrooční čočky a složité poúrazové stavy.

Bezstehová pars plana vitrektomie (23-gauge PPV)

Velikost řezu je 0.6 mm. Jedná se špičkovou a šetrnou operační techniku. Operace trvá obvykle 30-40 minut. Velikost řezů nevyžaduje uzávěr operačních vstupů stehy. Vykazuje výrazný pooperační komfort a rychlé hojení. Mezi základní indikace patří operace makuly (makulární díra, epimakulární membrána, makulární edém) a vybrané sklivcové zákaly.

Bezstehová pars plana vitrektomie (25-gauge PPV)

Bezstehová operace nejmenšími řezy vhodná však jen pro vybraná onemocnění. Trvá o něco déle než výše uvedený 23G způsob operace. O nejvhodnějším způsobu operace bude rozhodnuto po poradě s naším očním chirurgem.