Čtěte bez brýlí díky mikroskopické čočce

Pomocí mikročočky je nyní možné odstranit i tzv. vetchozrakost, tedy potřebu brýlí na čtení, která se často objevuje ve věku nad 40 let. Mikroskopická čočka do oka, tzv. kapka rosy má průměr 2 mm a tloušťku 30 mikrometrů.

Vetchozrakost

Vetchozrakost (presbyopie) se zpravidla objevuje ve vyšším věku a projevuje se ztrátou schopnosti oka zaostřovat nablízko. Často přichází po čtyřicátém roku věku, a to i u lidí, kteří celý život dobře viděli bez brýlí. Velké pokroky v oftalmologii nyní dovolují pacientům zvolit si rohovkové implantáty pro korekci presybopie (vetchozrakosti). Ve srovnání s jinými metodami pro kompenzaci brýlí na čtení a kontaktních čoček je mikročočka bezpečná a efektivní. A co je nejdůležitější, mikročočku je možno lehce odstranit a nahradit, například u pacientů, jejichž presbyopie se zvýšila a potřebují jinou hodnotu dioptrické korekce.

Kapka rosy

Kapka rosy (Presbia Flexivue Microlens) se implantuje zpravidla pouze do jednoho oka. Femtosekundovým laserem se v rohovce vytvoří kapsa, do které oční chirurg vloží mikročočku. Ambulantní zákrok trvá obvykle okolo 10 minut.