Proč operace očních víček:

Nejčastějším důvodem k provedení plastiky je stárnutí kůže a ztráta její elasticity. Dochází k převisům kůže, často s prolabujícím tukem. Operace očních víček se provádí nejčastěji na horních víčkách, někdy však i na víčkách dolních. O nejvhodnějším způsobu a možnostech operace se vždy poradíte na naší klinice na předoperačním vyšetření s lékařem zabývajícím se plastickou oční chirurgií.

Předoperační období:

Pokud pacient užívá dlouhodobě léky ovlivňující krevní srážlivost (Anopyrin, Pelentan, Warfarin, Lawarin…) je nutné po poradě s Vaším internistou léky týden před operací vysadit. U pacientů s koagulačními poruchami nebo v případě nezbytné trvalé antikoagulační terapie, žádáme Vašeho interního lékaře o převedení léčby na nízkomolekulární heparin a prosíme o přiložení laboratorní hodnoty INR a QUICK.

Průběh operace plastiky očních víček:

Nejdříve před operací přikládáme pacientům na oční víčka gelové chladivé brýle. Po lokálním znecitlivění speciálními anestetiky snižujícími krvácení operující chirurg odstraní přebytečnou kůži pomocí vysokofrekvenčního elektrokauteru a skalpelu. V případě potřeby odstraňujeme i prolabující tukové váčky, čímž dojde ke zlepšení a k prodloužení efektu operace. Následně je rána sešita pokračovacím stehem netraumatickým šitím a přelepena. Po zákroku odchází pacient se svým doprovodem domů.

Pooperační období:

V prvních dnech po operaci se mohou vyskytnout otoky a modřiny v oblasti horních i dolních víček. Na naší klinice je možné koupit speciální chladivé gelové brýle, které je vhodné přikládat na víčka po dobu prvních 2-3 dnů. Brýle nepřikládejte přímo na ránu, ale podkládejte čistým kapesníkem. Nejlépe je chladit s přestávkami, aby se nenachladily dutiny.

V průběhu prvních týdnů mohou být jizvičky více zřetelné a narůžovělé, ale postupem času se budou stávat stále méně zřetelnými.

V pooperačním období v prvních dnech je třeba dodržovat klidový režim. Nejlépe je v sedě odpočívat. Spát doporučujeme s hlavou ve zvýšené poloze. Vyvarujte se pobytu v prašném a infekčním prostředí a ránu nenamáčejte.

Po 6-7 dnech je pacient kontrolován na naší klinice a v tomto období se také vytahují stehy. Oční make-up a kosmetiku mohou ženy začít používat po vytažení stehů. Do práce může jít pacient asi po týdnu od operace. Zvýšená sportovní a fyzická zátěž se doporučuje až po 3 týdnech.

Další indikace plastických operací:

  • ptóza – pokles víčka, které zasahuje přes okraj rohovky
  • ektropium – vyvrácení okraje víčka směrem od oka, postihuje nejčastěji dolní víčko
  • entropium – vchlípení okraje víčka proti oku, kdy řasy dráždí rohovku a spojivku
  • trichiaza – řasy se otáčí proti oku
  • xanthelasma – žlutavé usazeniny tuků v kůži
  • chalasion – vlčí zrno

dále: lipomy, papilomy, hemangiomy, dermoidy, spinaliomy, cornu cutaneum

Všechny operace se provádějí ambulantně a po zákroku odchází pacient domů.