Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

15.12.2021

Syndrom suchého oka dokáže nepříjemně potrápit. Stává se civilizačním onemocněním 21. století a nevyhýbá se mladším ani starším lidem. Současná medicína má zatím poměrně omezené možnosti léčby. Důležitá je spolupráce pacienta.

Proč syndrom suchého oka vzniká, soudobá medicína přesně neví. Jedná se o spojitost několika faktorů –  strava, prostředí nebo životní styl. Oči jsou často přetěžovány strnulým dlouhým pohledem na monitor počítače či displeje. To může mít za následek osychání povrchu oka. Suché oko se projevuje pálením, řezáním a pocitem nepohodlím. Oči mohou být načervenalé. Kvůli suchosti se může dostavit také zhoršené vidění. Suchost očí může být progresivní a být pak příčinou závažnějších obtíží. Ve výjimečných případech může zrak dokonce ohrozit.

Nejběžnější léčbou syndromu suchého oka jsou zvlhčující oční kapky bez konzervantů, tzv. umělé slzy. Ještě účinnější jsou oční kapky z vlastní krevní plazmy pacienta. Kapání speciálních kapek očím ulevuje. Nevyřeší však samotnou příčinu problému. Je dobré se vyhýbat prašnému nebo klimatizovanému prostředí. Zapomínat by se nemělo ani na dodržování pitného režimu. Při práci na PC je proto vhodné zařadit pravidelné dvouminutové přestávky každých 15 až 30 minut a procvičovat tzv. oční jógu. Jedná se o soubor snadných cviků, při kterých se oči pohybují do stran. Také pohled z okna do dálky očím svědčí. Velmi optimisticky se jeví tzv. očnicová akupunktura, kterou vyvinul primář oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka spolu se svou ženou a také lékařkou Janou Stodůlkovou. Stimulací bodů se svaly okolo oka uvolňují a tím se stav pacienta zlepšuje.

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky