Pro některé pacienty je implantace nitrooční čočky vhodnější metodou korekce oční vady než laserová operace. Nejčastějším důvodem je velký počet dioptrií nebo tenká rohovka. Řešením je implantace tzv. fakické nitrooční čočky, která je při bezbolestném ambulantním zákroku vložena do oka, přičemž biologická čočka zůstává zachována. Je vhodná pro krátkozrakost i dalekozrakost, včetně možných kombinací s astigmatismem.

Princip fakické nitrooční čočky

Je navržena tak, aby v oku fungovala společně s biologickou čočkou, před niž se implantuje. Pacient tedy má po operaci v oku dvě čočky – umělou fakickou a svou vlastní biologickou. Optické parametry fakické čočky jsou zjištěny při podrobném předoperačním vyšetření. Čočka je objednávána přímo u výrobce, tj. na míru pro každého pacienta. Krátký 10 minutový ambulantní zákrok je prováděn s lokálním znecitlivěním oka kapkami. Zákrok je bezbolestný, svítí při něm na oko velké světlo. Provádí se na obou očích v jeden den.

Výhody fakické čočky

Výhodou je možnost korigovat i velmi vysoké vady, kdy se vidění zlepšuje velmi rychle po zákroku a vysoká kvalita výsledného vidění. Představuje bezpečné a trvalé řešení, které je dlouhodobě stabilní a nevyžaduje žádnou další péči, ani nepřináší omezení v běžném životě. Fakickou čočku je možné v případě potřeby z oka opět vyjmout nebo případně vyměnit za jinou, aniž by byla jakkoliv ovlivněna biologická čočka.