Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

Nová rohovka je někdy jedinou nadějí

Transplantace je indikována lékařem na základě očního vyšetření, a to nejčastěji v případech, kdy je rohovka špatně průhledná a její stav není možno vyléčit speciálními kapkami.

Existují dva typy transplantací lidské rohovky. První je tzv. penetrující, kdy je rohovka transplantována v celé své tloušťce. Druhým typem je lamelární, kdy jsou transplantovány jen některé vrstvy. Lamelární transplantace jsou moderním trendem, protože zachovávají část původní rohovky, poskytují rychlejší zrakovou rehabilitaci a menší riziko odmítnutí transplantátu. Primář Pavel Stodůlka v roce 2004 uskutečnil jako jeden z prvních chirurgů na světě transplantaci endotelu metodou DMEK. Tato metoda je prováděna v ČR jen na několika málo pracovištích a také na klinice Gemini. Zákrok je ambulantní a bez potřeby celkové anestezie.

Transplantace rohovky

Umělá rohovka bostonského typu

Prvním pacientem v ČR s umělou rohovkou bostonského typu se stala v roce 2008 paní Charvátová ze Vsetína. Ta oslepla po zánětu očí a byla slepá dlouhých 16 let. Když po operaci uviděla po dlouhých letech svého manžela, byl to pro všechny přítomné nezapomenutelný moment. Od implantace umělé rohovky vidí dobře, je zcela samostatná a dokonce čte bez brýlí. Během let implantoval prim. Stodůlka umělou rohovku již desítkám pacientů.

Typickou indikací k implantaci umělé rohovky je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nedokáže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici.

Jak se objednat?

  • Vyplňte tento online formulář.
  • Nebo nám zavolejte na infolinku 577 202 202.
  • Společně domluvíme termín vaší návštěvy.
  • Rádi zodpovíme vaše dotazy.

Dana Pekařová

Informační linka

(+420) 577 202 202
pondělí–pátek 7:00–18:00

Bez obav nám zavolejte

Chcete se na něco zeptat nebo si rezervovat termín? Rádi Vás objednáme nebo s čímkoliv poradíme.

Cena volání odpovídá ceně za hovor na pevnou linku dle Vašeho tarifu.

Řekli o nás

Všechny reference

Kde zákrok podstoupit

Oční kliniky Gemini najdete na 11 místech v ČR a Rakousku. Na každé z nich na vás čeká tým špičkových odborníků a ty nejmodernější přístroje. Proto si jednoduše vyberte tu, kterou máte nejblíže.