Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

Co je to keratokonus?

Slovo je složeno z řeckého „kerato“, tj. rohovka, a „konos“, tj. kužel, zkosení. Zjednodušeně řečeno „kuželovitá rohovka“.

Keratokonus je onemocnění rohovky, při kterém se její obvyklý tvar kulového vrchlíku v určité oblasti kuželovitě vyklene, což poškodí vidění. Progrese onemocnění závisí na věku pacienta a délce trvání. Čím dřívější je začátek, tím rychlejší je vývoj onemocnění. Keratokonus postihuje často obě oči, většinou asymetricky. Keratokonus je dědičné onemocnění a někdy přeskakuje generace. Začíná obvykle v pubertě. Pokud je pacient alergik, mívá nutkání mnout si oči, což může způsobit urychlení vývoje tohoto onemocnění.

 

Způsoby léčby

V počátcích onemocnění stačí obvykle nosit brýle, které vadu zkorigují.

S vývojem onemocnění se zeslabuje a vyklenuje rohovka. Následně vzniká nepravidelný astigmatismus. Ten již nelze korigovat brýlemi, proto se porucha zakřivení rohovky upravuje nasazením tvrdých, ale pro vzduch propustných kontaktních čoček. Ačkoliv kontaktní čočky částečně upraví vidění, nemají vliv na zastavení vývoje onemocnění.

Léčba dříve spočívala ve složité, rizikové a nákladné transplantaci rohovky. Dnes můžeme postupnou deformaci rohovky zpomalit nebo zastavit metodou CXL – rohovkový Cross Linking, která rohovku zpevní. Implantace rohovkového ringu zpravidelní tvar deformované rohovky a zlepší vidění. Oba způsoby je možné kombinovat.

Jak se objednat?

  • Vyplňte tento online formulář.
  • Nebo nám zavolejte na infolinku 577 202 202.
  • Společně domluvíme termín vaší návštěvy.
  • Rádi zodpovíme vaše dotazy.

Dana Pekařová

Informační linka

(+420) 577 202 202
pondělí–pátek 7:00–18:00

Bez obav nám zavolejte

Chcete se na něco zeptat nebo si rezervovat termín? Rádi Vás objednáme nebo s čímkoliv poradíme.

Cena volání odpovídá ceně za hovor na pevnou linku dle Vašeho tarifu.

Řekli o nás

Všechny reference

Kde zákrok podstoupit

Oční kliniky Gemini najdete na 11 místech v ČR a Rakousku. Na každé z nich na vás čeká tým špičkových odborníků a ty nejmodernější přístroje. Proto si jednoduše vyberte tu, kterou máte nejblíže.