Po – pá: 7:00 – 18:00
 • cs
 • pl en de sk
-AA+
Objednat se

Dva Češi se stali členy organizace WCRS

Členství ve World College of Refractive Surgery & Visual Sciences (WCRS), náleží členství nyní i Pavlu Stodůlkovi, který tento oficiální certifikát členství přijal minulý týden. Stal se tak vedle profesora Pavla Rozsívala jedním ze dvou českých členů. Organizace WCRS byla založena za účelem podpory v oblasti refrakční chirurgie v oblasti vzdělávání, školení a certifikace. Členství českých lékařů v této uznávané vzdělávací organizaci potvrzuje vysokou úroveň oční medicíny v České republice a kvalitu péče poskytované pacientům.

Tradiční podzimní oční semináře 2023

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

srdečně Vás zvu na tradiční podzimní oční semináře. Chystáme pro Vás zajímavé odborné přednášky z oboru oftalmologie.

Konání seminářů:

Brněnský oční seminář 21. 11. 2023 od 17:00 hodin
OREA Congress Hotel Brno
Křížkovského 458/47
603 73 Brno

Zlínský oční seminář 27. 11. 2023 od 17:00 hodin
Obchodní dům Zlín
Galerie Desítka
náměstí Práce 2523
760 01 Zlín

Ostravský oční seminář 30. 11. 2023 od 17:00 hodin
Quality Hotel Ostrava City
Hornopolní 3313/42
702 00 Ostrava

V rámci oslav 20. výročí oční kliniky Gemini budou podzimní semináře ZDARMA

(Ohledně registrací Vás budeme včas informovat. Sledujte partner.gemini.cz)

Těšit se můžete na zajímavé kazuistiky z každodenní praxe, poutavou diskusi a bohaté občerstvení s kulturním programem.

Těším se, že se opět všichni uvidíme.

prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR
přednosta očních klinik Gemini

Vzdělávací akce jsou pořádány dle Stavovského předpisu ČLK č.16

 

Nejrychlejší femtosekundový laser VISUMAX 800 nově na Gemini v Praze

Oční klinika Gemini platí za průkopníka v inovacích v oftalmologii. Nově jsme rozšířili naše vybavení o přístroj, který posouvá operace zraku na novou úroveň. Femtosekundový laser VISUMAX 800 od společnosti Carl ZEISS zvyšuje přesnost a efektivitu zákroků metodou ReLEx SMILE. Oční klinika Gemini v Praze se stala jednou z několika vybraných evropských pracovišť, kde tato technologie pomáhá zlepšovat zrak.

Výhody laseru VISUMAX 800:

 • Nejrychlejší dostupný femtosekundový laser na světě pro korekci očních vad.
 • Čas působení laseru méně než 10 sekund, což zaručuje pacientům pohodlí i klid
 • Snadnější separace tkáně díky inovativnímu systému tvorby řezu
 • Robotická asistence s inteligentními asistenčními systémy, pro lepší kontrolu nad průběhem zákroku.
 • Ultrazvukové senzory a integrované kamery umožňují dokonalou kontrolu polohy pacienta a sledování vzdáleností.
 • Precizní vizuální kontrola pomocí integrovaného operačního mikroskopu s digitální videokamerou.
 • Interaktivní dotykové obrazovky a inteligentní jednotka usnadňují práci chirurgů během celého zákroku.
 • Pohyblivé, polohovatelné operační lůžko Genius Eye Z pro pohodlný přístup a přizpůsobení anatomie pacienta. Lze použít i s kombinaci s jinými laserovými systémy, jelikož není s laserem spojeno napevno.
 • Integrace pacientských dat v systému Zeiss Forum z dalších přístrojů Zeiss.

 

Rok od otevření Oční tkáňové banky Gemini

Přesně před rokem byla poprvé otevřena Oční tkáňová banka Gemini. Za tu dobu se podařilo odebrat 58 rohovkových tkání, z nichž se více než 70 % použilo k transplantaci. Díky novému vybavení a metodám se daří zlepšovat vidění i životy většímu množství pacientů.

Před měsícem začala tkáňová banka distribuovat tzv. DMEKové lamely ve skleněných zavaděčích, které umožňují snadněji a bezpečněji provádět transplantace. 

Hlavním cílem je najít další způsoby, jak využít tento cenný materiál na maximum a rozšiřovat tak pomoc lidem, kteří potřebují transplantaci oční tkáně. Konkrétnější informace se můžete dočíst na webových stránkách Oční tkáňové banky.

 

XI. Pražský oční festival

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

s velkým potěšením Vás zveme na XI. ročník Pražského očního festivalu, který se uskuteční 3. listopadu 2023 v Paláci Žofín v Praze.

Letošní ročník bude vedle kazuistik z každodenní praxe zaměřen na nejnovější trendy a inovace v oblasti oftalmologie. V programu se můžete těšit na přednášky renomovaných odborníků, diskuse, prezentace nových technologií, kulturní vystoupení a mnoho dalšího.

S uctivým pozdravem
prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR
prezident festival

Akce bude ohodnocena 6 kredity dle Stavovského předpisu ČLK č. 16.
Pro více informací a termínu spuštění registrace sledujte: ocnifestival.cz

Primář Pavel Stodůlka prezentoval inovace v oftalmologii na kongresu AECOS Europe

Na výročním kongresu AECOS Europe ve Florencii, který se uskutečnil 9.-11. 6. 2023 představil primář Pavel Stodůlka inovativní přístupy v léčbě očních onemocnění. 

Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini a prezident evropské části AECOS, se ve svých přednáškách zaměřil na léčbu suchého oka pomocí intraorbitální akupunktury a na moderní metody operace katarakty femtomatrixovým laserem.

Účastníci kongresu měli možnost diskutovat o nejnovějších trendech v oftalmologii a setkat se s významnými osobnostmi z oboru. Česká oftalmologie se stává významným hráčem v evropském kontextu a účast na takovýchto událostech přináší uznání a prestiž.

 

Vznik nové vzdělávací organizace

World College of Refractive Surgery and Visual Sciences

Profesor Pavel Rozsíval a primář Pavel Stodůlka se podíleli na založení nové organizace jako jediní zástupci z České republiky. 

Cílem WCRSVS  je reprezentovat refrakční chirurgii, vzdělávat oční lékaře a stanovovat kritéria pro výuku a provozování refrakční chirurgie. Skrze své členství v WCRSVS přispívají ke zlepšování kvality a vzdělávání v této specializaci a prosazují také zájmy české oční chirurgie v zahraničí. Jejich členství v organizaci představuje významné uznání pro českou refrakční chirurgii.

 

Zimní sympozium AECOS

Prezident evropské části Americko-evropského kongresu oční chirurgie®, primář Pavel Stodůlka, prezentoval evropské novinky v oboru oftalmologie na nedávném zimním sympoziu AECOS. 

Letošní ročník se konal od 26. února do 1. března 2023 v Aspenu. Tato tradiční událost spojuje oftalmology, vědce, podnikatele a odborníky z oboru, aby diskutovali o inovacích v chirurgii předního segmentu oka. 

Sympozium oslavuje historii technologických průlomů, jako jsou např. laserová refrakční chirurgie, femtosekundové lasery pro LASIK a laserové operace šedého zákalu.

 

Pavla Stodůlku zvolil časopis Forbes jedním z 50 nejlepších lékařů Česka

Magazín Forbes zařadil očního chirurga Stodůlku do žebříčku 50 nejlepších českých lékařů. Obsáhlý rozhovor v posledním vydání magazínu se dotýká mnohých prvenstvích, kterými přispěl rozvoji oční medicíny a také jeho podnikatelských aktivit.

Pavel Stodůlka v rozhovoru promluvil o tom, proč se rozhodl vedle oční medicíny věnovat vlastnímu businessu a v čem tkví úspěch sítě očních klinik Gemini. Řeč byla také o významných oceněních, včetně medaile Za zásluhy v oblasti vědy nebo Ceny Emilia Campose, jenž má pro primáře zlínské kliniky Gemini zvláštní význam. „Osobně si ovšem nejvíce vážím, když se mi podaří někomu vrátit zrak, to je pro mě nejvyšší vyznamenání,“ zmínil oční chirurg Stodůlka.

 

Presbyopický ReLEx Smile – světové prvenství se podařilo ve Zlíně

Laserová operace očí ReLEx Smile se používala doposud k odstranění krátkozrakosti, méně často dalekozrakosti. Tento týden se na klinice Gemini ve Zlíně podařil první presbyopický ReLEx Smile na světě, který vyvinula firma Zeiss. Pacientem se stal 46letý neurolog z Brna, který již první den po operaci byl schopen přečíst nejmenší písmenka Jaeger č. 1. Česká oftalmologie tak znovu přispěla k pokroku oční medicíny.

Minulý týden primář oční kliniky Gemini ve Zlíně se svým týmem operoval prvního pacienta s presbyopií novou metodou. „Dosud laserovou operací ReLEx Smile nebylo ve vyšším věku možné odstranit jak brýle do dálky, tak brýle na čtení. Řešením tak byly jen implantace nitroočních čoček nebo mikročočky, což se ale nyní změnilo. Laser vytvoří pouze malý řez v rohovce, který je výrazně menší než u jiných metod. To přináší řadu výhod, jako například minimální mechanické narušení rohovky a snížení rizika syndromu suchého oka. Velmi nízké je také riziko infekce,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Není to ale jediné prvenství ve spolupráci s německým výrobcem Zeiss. V roce 2017 provedli lékaři ve Zlíně první operaci dalekozrakosti pomocí laseru Visumax a dodnes jsou v Česku jediní, kteří tuto vadu metodou ReLEx Smile odstraňují.

 

Chirurg Pavel Stodůlka obdržel ocenění prof. Emilia Campose za inovace v oftalmologii

Pavel Stodůlka převzal o víkendu prestižní cenu profesora Emilia Campose za inovace v oftalmologii. Oční chirurg při děkovné řeči vysvětlil, proč má pro něj právě toto ocenění zvláštní význam.

Primář Pavel Stodůlka je autorem mnoha operačních metod a postupů, stejně tak se podílí a podporuje vývoj nových laserů a nástrojů pro oční operace. Zasloužil se o mnohá evropská i světová prvenství v oční medicíně. Za svůj celoživotní přínos pro inovace v oftalmologii nyní obdržel cenu prof. Emilia Campose. Převzal ji o víkendu v Římě z rukou prezidenta Italské oftalmologické společnosti Matteo Piovella. Cena pro něj má hlubší význam. “Ukazuje, jak životní události probíhají často v kruzích. Poprvé jsem se seznámil s oftalmologií na měsíční studentské stáži v italské Bologni na oční klinice v nemocnici Santa Orsola Malpighi, která je součástí Boloňské univerzity, nejstarší univerzity v západním světě. Tehdy tam byl přednostou oční kliniky prof. Emilio Campos. Po 30 letech jsem nyní obdržel cenu za inovace v oftalmologii nosící jeho jméno. A kruh se uzavírá,” řekl Stodůlka při děkovném projevu.

V Římě také přednášel. S italskými kolegy se podělil o prezentaci na téma: Centrace kapsulotomie a kapsulorhexe dle tmavě modrého terčíku vytvořeného trypanovou modří na předním pouzdře čočky. Novou metodu objevil spolu s týmem oční kliniky Gemini při práci s Capsulaserem. 

 

Gemini získalo ocenění Nejdůvěryhodnější značka, letos popáté

Oční klinika Gemini již popáté obhájila titul Nejdůvěryhodnější značky. Výsledky byly vyhlášeny na galavečeru v centru Prahy 10. listopadu 2022. 

4000 dotazovaných vybíralo asi z 900 značek v 90 různých kategoriích. Program Důvěryhodná značka hodnotí důvěryhodnost značek na českém trhu. Zásluhu na získání  tohoto ocenění mají především zaměstnanci kliniky, kteří se každý den snaží o kvalitní péči o své pacienty, zlepšování služeb i zdokonalování technického vybavení. 

 

Miláno hostilo 40. kongres ESCRS. Primář Stodůlka přispěl 8 přednáškami

40. ročník kongresu ESCRS se konal 16. až 20. září v Miláně. Přednášející přijeli z různých koutů Evropy. Pozvání přijal také oční chirurg a zakladatel kliniky Gemini Pavel Stodůlka, který přispěl celkem osmi přednáškami.

Svým bohatým programem akce přilákala více než 12.000 účastníků. Na 9 sympoziích během 5 dní zaznělo více než 300 přednášek.  Dále proběhlo více než 100 praktických kurzů a nechyběl ani prostor k setkávání zdravotníků a odborné veřejnosti s předními výrobci pro oftalmologii. Primář Stodůlka v rámci sympozia prezentoval mimo jiné výsledky studie mikročoček pro korekci presbyopie. Dále přednášel o managementu oftalmologického zařízení a v sekci Q&A odpovídal na často kladené otázky publika. 

 

Pavel Stodůlka přednášel na kongresu AUSCRS v Austrálii

Oftalmologický kongres, který pořádala Australská společnost kataraktových a refrakčních chirurgů (AUSCRS), se konal 3. až 6. srpna 2022. Mezi přednášejícími na odborném setkání s nadnárodní účastí byl také oční chirurg a zakladatel klinik Gemini Pavel Stodůlka. Účast českého lékaře mezi světovými špičkami potvrzuje tuzemskou vysokou úroveň očního lékařství.

Australská společnost kataraktových a refrakčních chirurgů se od svého vzniku v roce 1995 věnuje především vzdělávání lékařů a zdravotníků a předávání nejnovějších poznatků z očního lékařství. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR přednášel o novinkách hned v několika sekcích. Témata byla například: biosyntetická mikročočka pro korekci presbyopie, CAPSULaser pro operace šedého zákalu nebo výsledky klinické studie týkající se operace katarakty za použití unikátního femtomatrixového laseru s robotickým ramenem, který vyvinula francouzská firma Keranova ve spolupráci s českou oční klinikou Gemini. Účast na kongresu AUSCRS zpestřila speciální část programu, kdy se přednášející převlékli do humorných kostýmů.

 

Primář Pavel Stodůlka se stal novým prezidentem AECOS jako první Čech i lékař z východní Evropy

Zakladatel sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka byl o víkendu slavnostně jmenován prezidentem AECOS. Jmenování se uskutečnilo na kongresu v belgických Antverpách. Primář Stodůlka je nejen prvním Čechem, ale i prvním očním lékařem z východní Evropy, kterému se dostalo uznání prestižní post zastávat.

Oficiální zvolení do čela Americko-evropské odborné společnosti očních chirurgů (AECOS) proběhlo na kongresu 11. června 2022. “Je to čest stát v čele takto prestižní organizace. Mé zvolení potvrzuje vysokou prestiž české oční chirurgie ve světě. Ve funkci prezidenta chci navázat a udržet vysokou kvalitu kongresů a vzdělávacích i inovačních činností organizace,” řekl o svém zvolení do funkce Pavel Stodůlka.
Během setkání očních chirurgů, zástupců průmyslu, univerzit či investorů zazněly mnohé přednášky na aktuální témata jako umělá inteligence a trendy v oftalmologii, nové lasery pro operace očí či postavení lékařek v oční chirurgii. AECOS uděluje každým rokem granty na výzkum a vývoj inovací v oftalmologii. Letošním vítězem se stal výzkum nové operační metody keratokonu.

Naše kliniky