Po – pá: 7:00 – 18:00
 • cs
 • pl en de sk
-AA+
Objednat se

Zbavte se bezbolestně šedého zákalu a současně i brýlí

 • ultrazvuková operace zdarma (hrazena ze zdravotního pojištění)
 • šetrný a bezpečný ambulantní zákrok
 • profesionální a lidský přístup ke každému pacientovi
 • krátká doba rekonvalescence
 • život bez brýlí na dálku, na čtení nebo na obě vzdálenosti

Léčba šedého zákalu

Šedý zákal neboli katarakta je onemocnění oka, při kterém se lidská čočka zakalí a pacient má pocit, jako by se díval přes špinavé sklo. S postupem času je toto onemocnění vážnější a vidění zakalenější, není totiž možné nemoc zastavit ani zpomalit žádnými léky. Vyskytuje se především ve vyšším věku, výjimečně u mladých lidí nebo i u dětí.

Jediný způsob, kterým se pacient může šedého zákalu zbavit, je operace, kdy je zakalená lidská čočka nahrazena umělou čirou čočkou.  Zákrok v počáteční fázi onemocnění je snazší a celkově ke zraku šetrnější. Operace šedého zákalu je celosvětově vůbec nejčastějším chirurgickým zákrokem. Díky moderním technologiím a materiálům jde dnes o bezbolestný ambulantní zákrok trvající několik málo minut.

 

Nejčastěji se provádějí dva typy operací – standardní ultrazvuková a modernější s asistencí laseru. Ultrazvukovou operaci s implantací standardní čočky hradí zdravotní pojišťovny (je tedy zdarma, přitom účinná a bezpečná). Operace pomocí laseru je přesnější, šetrnější a je prováděna za příplatek (pouze ve Zlíně a v Praze). Pacient si na všech našich klinikách může po dohodě s lékařem vybrat z několika druhů vysoce kvalitních nitroočních čoček s různými vlastnostmi.

V roce 2012 právě oční klinika Gemini s prim. Pavlem Stodůlkou zavedla jako první pracoviště v Evropě laserovou operaci šedého zákalu s využitím femtosekundového laseru.

Hlavní výhody operace šedého zákalu v Gemini

 • Příjemné prostředí a milý personál.
 • Pacient si může zvolit z široké nabídky špičkových čoček od předních světových výrobců nebo si připlatit za zákrok pomocí laseru.
 • Předoperační vyšetření i operace probíhají v jeden den.
 • Pro maximální kvalitu a bezpečnost očních operací je k dispozici špičkový tým zkušených lékařů.
 • Oko je znecitlivěno pouze kapkami (není zapotřebí aplikace injekcí ani celkové anestezie).
 • Provádíme nekrvavé bezstehové operace mikrořezem, které trvají jen cca 15-20 minut.

Jak se objednat?

 • Vyplňte tento online formulář.
 • Nebo nám zavolejte na infolinku 577 202 202.
 • Společně domluvíme termín vaší návštěvy.
 • Rádi zodpovíme vaše dotazy.

Dana Pekařová

Informační linka

(+420) 577 202 202
pondělí–pátek 7:00–18:00

Bez obav nám zavolejte

Chcete se na něco zeptat nebo si rezervovat termín? Rádi Vás objednáme nebo s čímkoliv poradíme.

Cena volání odpovídá ceně za hovor na pevnou linku dle Vašeho tarifu.

Řekli o nás

Všechny reference

Jak vypadá operační den?

Od registrace na recepci přes bezbolestné přístrojové měření a operaci samotnou až po odchod z kliniky. Podívejte se na krátké video a zjistěte, jak může vypadat váš zákrok na oční klinice Gemini.

Objednat se

Šedý zákal zpravidla indikuje váš obvodní oční lékař, který vystaví doporučení k operaci. Objednání termínu zákroku lze domluvit přes něj, nebo telefonicky na informační lince oční kliniky Gemini. Pacient musí být na operaci zdravý. Překážkou je kašel, silné nachlazení, infekční onemocnění, apod.

Před odjezdem na kliniku se ujistěte, že máte s sebou občanský průkaz, kartičku pojišťovny a seznam léků, které užíváte. Zákrok je ambulantní – tedy bez hospitalizace. Doporučujeme si zajistit doprovod či odvoz, který vás po operaci přepraví domů. Prosíme dámy, aby v den operace nepoužívaly žádný make-up.

Po příchodu na kliniku se nejprve přihlásíte na recepci, kde si sestřičky zapíší vaše údaje. Předložíte průkaz totožnosti a kartičku zdravotní pojišťovny. Následuje důkladné předoperační vyšetření, při kterém se dozvíte detaily o operaci i to, jakou metodou budete operováni či jaké nitrooční čočky jsou pro vás vhodné. Standardní (ultrazvuková) operace šedého zákalu je plně hrazena pojišťovnou a je pro vás tedy zcela zdarma. Nová nitrooční čočka od pojišťovny, za kterou nemusíte nic připlácet, umožňuje vidění na jednu vzdálenost, tedy na blízko, nebo do dálky. Kromě těch vám naši lékaři nabídnou možnost zvolit si z dalších typů nitroočních čoček (uvedeny níže), které mají lepší vlastnosti nebo umožňují vidění na více vzdáleností. Ty jsou za příplatek dle našeho ceníku.

Na našem pracovišti ve Zlíně a v Praze si můžete vybrat i operaci šedého zákalu laserem.  Jako první v Evropě (již v únoru 2012) jsme začali operovat šedý zákal s využitím femtosekundového laseru VICTUS. Od roku 2015 používáme nejpokročilejším laser na oční operace na světě – Ziemer Z8. Těmi provádíme některé kroky operace, které se při klasické metodě provádí mikrochirurgickými nástroji. Ve srovnání s ultrazvukovou operací šedého zákalu je proto nová metoda šetrnější, bezpečnější a preciznější. 

 

Na klinice se zdržíte přibližně 3 až 4 hodiny. Po celou dobu vám bude k dispozici náš erudovaný personál. Po registraci na recepci vás čeká předoperační vyšetření, přístrojová měření a osobní konzultace s lékařem, který vám poradí s výběrem čočky. Vyřídíme spolu i potřebnou dokumentaci.

Poté se naše sestřičky postarají, aby byly vaše oči lokálně znecitlivěny speciálními kapkami. Příprava na sál probíhá také v doprovodu sestřičky, která pacientům pomáhá do operačního oděvu a ukládá je na operační lehátko. Samotný zákrok je bezbolestný a trvá cca 15 – 25 minut, během kterých budete při vědomí a můžete během operace mluvit s personálem. Při operaci se stačí řídit pokyny chirurga a klidně ležet. Na oční klinice Gemini provádíme operaci přes velmi úzký mikrořez, který se výborně hojí. Chirurg díky této skulině nejprve ultrazvukem odstraní zkalenou lidskou čočku a následně ji nahradí nitrooční čočkou umělou z vysoce kvalitního zdravotnického materiálu. Pokud jste zvolili laserem asistovanou operaci, nebude ultrazvuk použit. Po zákroku vás sestřička zavede zpět do čekárny.

Než se pacient po operaci s doprovodem vydá domů, ještě chvíli stráví v čekárně. Sestřičky bezprostředně po zákroku oko zalepí, ne vždy je to však nutné. Obdržíte zdravotní zprávu a informace k pooperační péči.

V prvních dnech po operaci bývá vidění horší než před ní, bývá i zamlžené nebo bolestivé. Někteří pacienti si mohou delší dobu zvykat na nový pohled na svět. To se často stává při zvolení multifokálních čoček, kdy je nutno počkat, až dojde k úplné neuroadaptaci. Většinou je ale rekonvalescence a návrat zraku rychlý. Do týdne od operace navštívíte vašeho očního lékaře kvůli pooperační kontrole.

Nezapomeňte dodržovat pooperační režim pro správné uzdravení:

 1. Měsíc po zákroku se vyvarujte prašného a infekčního prostředí, nechoďte do sauny nebo plavat.
 2. Kapejte si oční kapky dle pokynů, ale snažte se do očí nesahat a nemněte si je.
 3. Po dobu dvou týdnů nesportujte a nezvedejte těžké věci.

Kde zákrok podstoupit

Oční kliniky Gemini najdete na 11 místech v ČR a Rakousku. Na každé z nich na vás čeká tým špičkových odborníků a ty nejmodernější přístroje. Proto si jednoduše vyberte tu, kterou máte nejblíže.

Vyberte si z široké nabídky špičkových nitroočních čoček

Foto

Seznamte se s druhy nitroočních čoček:

MONOFOKÁLNÍ čočky – ostré vidění na jednu vzdálenost, přičemž na druhou vzdálenost pacient používá i po operaci brýle.

VÍCEOHNISKOVÉ čočky – ostré vidění na více jak jednu vzdálenost.

MULTIFOKÁLNÍ čočky – neboli čočky trifokální. Poskytují ostré vidění na všechny vzdálenosti podobně jako je to u multifokálních brýlí. Jejich implantace je individuální a závisí na výsledcích komplexního předoperačního vyšetření. (Nejsou vhodné pro každého pacienta.)

Foto

Nabídka nitroočních čoček na oční klinice Gemini:

Čočka v balíčku STANDARD
Kvalitní monofokální čočka s tzv. asférickou optikou a s UV filtrem hrazená zdravotní pojišťovnou, která zaručí ostré vidění na jednu zvolenou vzdálenost – zpravidla do dálky.

Čočka v balíčku GOLD
Nadstandardní asférická monofokální čočka s vylepšenou optikou, která poskytuje lepší obraz a usnadňuje rozeznávání detailů. Obsahuje UV filtr a filtr škodlivého světlemodrého světla, který poskytuje ochranu před nežádoucím zářením například z obrazovek a zářivek.

Čočka v balíčku PREMIUM
Prémiová monofokální čočka z nového materiálu nejvyšší kvality a s prvotřídní asférickou optikou, která eliminuje nežádoucí odlesky a zajišťuje vysokou kontrastní citlivost i za zhoršených světelných podmínek. Ochranu sítnice zajišťují filtry světlemodrého světla a UV filtr.

Foto

Čočka v balíčku FOCUS
Špičková čočka s rozšířenou hloubkou ostrosti (EDOF), která umožňuje ostré vidění na dálku i na střední vzdálenost bez brýlí díky unikátnímu tvaru optiky a speciální technologii výroby. Je proto vhodná pro profesionály, kteří denně pracují na počítači nebo sedí za volantem automobilu. Navíc kromě filtru světlemodrého světla a UV filtru také minimalizuje tzv. halo efekt.

Čočka v balíčku MULTI
Multifokální (trifokální) čočka umožňuje jako jediná vidění na všechny vzdálenosti (na dálku, střední vzdálenost, i do blízka) bez brýlí a je v současnosti to nejdokonalejší, co lze pacientům nabídnout. Díky UV filtru a filtru světlemodrého světla poskytuje vynikající ochranu sítnice před všemi typy škodlivého záření.

Všechny nitrooční čočky z výše uvedených balíčků GOLD, PREMIUM, MULTI a FOCUS mají filtr UV záření a navíc také filtr škodlivého modrého světla.