Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

6.12.2019

První prosincový týden 2019 byl ve znamení dalšího světového prvenství. Lékaři ze zlínské oční kliniky Gemini provedli operaci šedého zákalu s asistencí nejrychlejšího laseru na světě v oblasti oční chirurgie.

Unikátní femtomatrixový laser, který vyvíjela francouzská firma Keranova, přináší řadu nových technických řešení. Jako jediný laser na světě určený pro oční operace disponuje robotickým ramenem. Dalším unikátním prvkem je vedení laserového paprsku optickým kabelem, což doposud nebylo možné. Klíčovým technickým rysem je znásobení ohnisek laserového paprsku. V místě, kde laser dopadá na oční čočku, je namísto jednoho ohniska, což je běžné u současných laserů, 6, 9 i více ohnisek. Díky tomu je laser mnohonásobně rychlejší než současné lasery používané pro oční operace. Laser dále nabízí řešení pro komplikované případy s velmi tvrdě zkalenou čočkou, aniž by bylo nutné použít ultrazvuk pro dočištění. Výhodou je také pokročilá analýza, díky které se při zákroku využívá jen tolik energie, kolik je opravdu potřeba.

Do budoucna se očekává využití femtomatrixového laseru i v jiných oblastech očního lékařství. Například bude možné tímto laserem provádět i laserové operace očí pro odstranění dioptrických vad. Pro srovnání u v současnosti nejrozšířenější metody FEMTO LASIK bude díky tomuto laseru na vytvoření lamely potřeba jen 0,5 s místo dosavadních 30 sekund.

Tuto operaci již podstoupilo 30 pacientů v rámci klinické studie. U zákroků byl přítomen vývojový tým z Francie i odborníci z USA. Oční klinika Gemini tímto krokem pomohla k dalšímu rozvoji oční medicíny. Očekává se, že v následujících 5 letech laser Keranova významně ovlivní oční chirurgii po celém světě.

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky