Je Vám 18-45 let? Laserová operace očí Vám pomůže zbavit se brýlí a čoček

Moderní lasery umožňují šetrně a rychle odstranit všechny běžné oční vady jako krátkozrakost nebo dalekozrakost, včetně možných kombinací s astigmatismem.

Nejvhodnější metodu Vám doporučíme na základě vyšetření, na které se můžete objednat online nebo telefonicky na čísle (+420) 577 202 202. 

V roce 2015 jsme oslavili 20 let od první operace metodou LASIK v ČR, kterou provedl prim. Pavel Stodůlka v roce 1995 ve Zlíně. Při této příležitosti stále platí nabídka laserové operace již od 8.500 Kč za oko.

Jak probíhá operace očí laserem

Operace očí laserem dnes vyžadují jen minimální použití mechanických nástrojů. Důležité části operace jsou prováděny pouze s pomocí laserů, což přináší vysokou míru přesnosti, bezpečnosti a šetrnosti. Oko je znecitlivěno anestetickými kapkami, takže zákrok není bolestivý. Pacienti pouze popisují pocit mírného tlaku v úvodní části operace. Oční operace laserem je dnes rychlý ambulantní zákrok, který se zpravidla provádí na obou očích v jeden den. Následně můžete s doprovodem odejít domů. Díky šetrným technologiím a postupům je pooperační průběh velmi rychlý – často například pacient přijde v pátek na operaci a v pondělí jde normálně do práce.

Metody odstranění dioptrií laserem

Laserové oční operace prošly vývojem, na jehož konci momentálně stojí metoda LASIK femtosekundovým laserem s použitím 7D laseru (7D DIAMANT LASIK), která je extrémně přesná a dovoluje korigovat široké spektrum očních vad – krátkozrakost, dalekozrakosti i astigmatismus. Méně invazivní je bezlamelová metoda lasik ReLEx Smile, při které se používá 3D femtosekundový laser. Je vhodná jen pro vyšší krátkozrakost a astigmatismus, nově také pro dalekozrakost. Mezi další moderní metody patří LASIK a epi-LASIK. Většinu z nich v ČR zavedl prim. Stodůlka – LASIK v roce 1995, epi-LASIK v roce 2004 a femto-LASIK roku 2006. Laserové odstranění dioptrií provádíme také s využitím laseru VICTUS. Jedná se o první femtosekundový laser na světě vhodný jak pro laserové korekce dioptrií, tak pro laserové operace čočky. Oční klinika Gemini se podílela na jeho vývoji. Operace čočky jsme tímto laserem začali jako první v Evropě a laserové korekce očních vad tímto laserem jako první na světě. V současnosti je klinika Gemini jediné pracoviště v ČR, které tímto laserem provádí operace čočky i laserové korekce očních vad metodou LASIK.

Výjimečně se může stát, že některé oční vady nejsou vhodné pro laserové korekce, ale je možné je korigovat implantací speciálních nitroočních čoček. Jedná se o operace s tzv. multifokální, trifokální nebo fakickou čočkou. Opět platí, že nejvhodnější metodu může navrhnout zkušený oční lékař až po vyšetření očí.

Operace očí laserem – průběh zákroku

Obvyklá celková doba pobytu na klinice Gemini je dvě až tři hodiny. Po registraci v recepci Vás čeká několik bezbolestných přístrojových měření, která chirurgovi poskytují důležité informace o charakteru Vaší oční vady. Patří sem např. změření dioptrií a nitroočního tlaku. Následuje vyšetření specializovaným očním lékařem, který data z přístrojů zhodnotí a provede vyšetření s pomocí digitálních čtecích optotypů. Dále prohlédne Vaše oči a budete mít možnost se ptát na to, co Vás ohledně operace zajímá.

Po konzultaci s lékařem Vás už budou sestřičky připravovat k operaci. Na znecitlivění očí stačí pár kapek anestetika. Sestřičky nebo lékař Vám popíší, co se při operaci bude dít. V průběhu operace budete pohodlně ležet na zádech na lůžku, které Vás zaveze pod laser. Blikající zelené světélko Vám bude ukazovat, kterým směrem se dívat. Vše je u nás zařízeno tak, aby se minimalizoval stres při operaci i po ní. Nejdůležitější je osoba chirurga, který Vás uklidní a bude Vám při operaci vysvětlovat, co se právě děje. Určitě najdeme způsob, jak operaci společně zvládnout bez napětí.

Animace operace metodou femto-LASIK

Animace operace metodou ReLEx Smile

Pooperační průběh

Bezprostředně po operaci bývá vidění mírně zamlžené, u větších vad je však často ihned po operaci vidět lépe, než bez brýlí před zákrokem. Vybavíme Vás očními kapkami a instrukcemi pro pooperační období, takže nemusíte nikam do lékárny, ale v doprovodu přátel či příbuzných směřovat přímo domů. Doporučujeme ponechat první den oči pokud možno zavřené, což napomáhá procesu hojení. V následujících dnech se vidění rychle zlepšuje, i když někdy vidí jedno oko lépe o něco dříve než druhé. Jde o normální stav a není třeba se toho obávat.

V průběhu prvního týdne po operaci se obvykle plánuje termín kontroly. Dle vašich časových možností stanovíme pokud možno vhodnou dobu i pracoviště, nezávisle na místu operace. Pokud Vám to vyhovuje, můžete být operováni ve Zlíně a na kontrolu přijet třeba do Prahy.

Jak se objednat na operaci nebo vyšetření

Před laserovou operací oční vady není nutné doporučení Vašeho očního lékaře. Nejjednodušší způsob objednání je vyplnění online formuláře. Následně se Vám ozveme a dohodneme termín Vaší návštěvy. Můžete také využít telefonní číslo infocentra kliniky Gemini – 810 999 999 (modrá linka – volání za místní tarif z libovolného místa v ČR).

Objednejte se online

Další laserové metody:

LASIK ReLEx Smile
Hlavní odlišnost metody ReLEx Smile od klasické metody LASIK je vyříznutí části rohovky tzv. lentikuly namísto obroušení rohovky pod tenkou vrstvou – lamelou. Vyříznutí bez vytvoření lamely minimalizuje laserový zásah do rohovky, ale na druhou stranu nedosahuje tak vysoké přesnosti jako metoda 7D DIAMANT LASIK. ReLEx Smile používáme hlavně pro operace vyšší krátkozrakosti, nyní nově je možné operovat také dalekozrakost. Metodu není možno opakovat.

PRK, no touch PRK, surface ablation
Jedná se o varianty stejné metody, kdy je laserem prováděna operace přímo na povrchu rohovky. Nevýhodou je hlavně pooperační bolestivost a delší doba hojení, výhodou menší zásah do rohovky než u ostatních metod. No touch PRK znamená, že i epitel je odstraněn laserem.

Zlatá oční třpytka – flitr

Při laserové oční operaci je možné provést současně také implantaci zlatého očního flitru. Průměr flitru je 1mm a tloušťka jen několik mikrometrů. Má kulatý tvar. Flitr je viditelný na 2-3 metry za běžného denního světla. Za umělého osvětlení je viditelnost ještě lepší. Osoba, která má flitr v oku, jej vidí pouze při pohledu do zrcadla.
Více o zlatém očním flitru.