Botulotoxin A je látka produkovaná bakterií Clostridium botulinum, která blokuje přenos impulsu z nervu na sval. Tohoto efektu se využívá ke korekci vzniklých mimických vrásek. Náhodné objevení účinku botulického toxinu na vrásky profesorem J. Carruthersem (Vancouver, Canada) výrazně obohatilo možnosti estetické medicíny. Výsledkem injekce botulotoxinu je omezení činnosti mimického svalstva, vyhlazení vrásek a zabránění vzniku nových nebo alespoň omezení prohlubování stávajících.

Přípravky působí přímo na příčinu mimických vrásek, tedy na svalovou činnost. Malá dávka botulotoxinu se aplikuje do svalu, tím se dočasně přeruší nervosvalový přenos vzruchu a dojde k požadovanému svalovému uvolnění a vyhlazení vrásky. Navíc se zamezí dalšímu prohlubování vrásek. Účinek není trvalý, ovšem zákrok lze bez problémů opakovat.

Použití

  • redukce vrásek od smíchu kolem očí
  • uvolnění vrásek od mračení nad kořenem nosu (tzv.glabely)
  • redukce vrásek na čele

Zákrok

Zákrok je krátký, doba aplikace injekce je zhruba 15 minut. Před injekcemi se oblast vpichu znecitliví anestetickou mastí. Aplikace botulotoxinu je téměř bezbolestná, provádí se ambulantně. Po dezinfekci kůže tenkou injekční jehlou zavede lékař látku do svalu, který svou činností způsobuje vrásku. Po zákroku bývá pokožka krátkodobě mírně zarudlá a oteklá. Po zákroku doporučujeme asi 5-6 hodin zůstat ve vertikální poloze (tj. nejít si lehnout a nepředklánět hlavu) a procvičovat příslušné obličejové svaly. Asi 3-4 dny dodržujte klidový režim ve smyslu – nechodit do sauny, do solária, vyhýbat se intenzivnímu sportování, neletět letadlem. Jinak se můžete věnovat běžným činnostem.

Výsledek zákroku se projeví již za asi 5 dní, po čtrnácti dnech je účinek optimální. Vrásky se vyhlazují a pleť je vypnutá.

Účinek

Účinek je dočasný a přetrvává obvykle 3 až 5 měsíců. Opakovanou aplikací se délka efektu postupně prodlužuje i na více než půl roku. Minimální odstup mezi ošetřeními musí být alespoň čtyři až pět měsíců. Ideální stav jsou dvě aplikace za rok- vždy po půl roce. Někomu může postačit i jedna aplikace za rok.

Rizika

V literatuře je popsán dočasný pokles víčka či obočí a asymetrie obočí. Tyto nežádoucí účinky jsou minimální při správné aplikaci a dodržení pozákrokových rad. Zákrok není indikován u pacientů s některými neurologickými chorobami, u kojících a gravidních žen, při léčbě určitými antibiotiky, při výskytu oparu v obličeji. Rizikem injekční léčby je i infekce, které se brání dezinfekcí kůže před vpichem.

Další informace

Ceník estetických výkonů