Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

16.4.2014

Tato čočka nové generace a převratné konstrukce byla implantována vůbec poprvé na světě.

Nová odborně nazývaná fakická difrakční čočka řeší vetchozrakost a zbavuje lidi potřeby brýlí na čtení. Ta se objevuje téměř u každého člověka nad 40 let věku. „V minulosti se tato vada řešila výměnou oční čočky za umělou. Vůbec poprvé na světě jsme pacientovi implantovali tzv. fakickou zadněkomorovou čočku, která na sobě nese difrakční optiku. To umožňuje v oku zanechat původní čočku. Zákrokem se vyřeší pacientova vada vidění do dálky a zároveň uvidí do blízka bez brýlí,“ popsal zákrok Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Difrakční optika na umělé čočce rozděluje světlo na více ohnisek a díky tomu jsou pacienti po zákroku schopni zaostřit na více vzdáleností. Ideální skupinou pro tento typ zákroku jsou pacienti ve věku od 40 do 60. „Po zákroku pacientům z částí stále funguje jejich původní čočka a zároveň jim pomáhá čočka nová, která koriguje vadu vidění do dálky a difrakční optika jim pomůže se čtením a viděním na blízko,“ popsal Pavel Stodůlka.

„Novou čočku, na jejímž vývoji se naše klinika podílela, umisťujeme do zadní komory za zorničku. Čočka je tak běžným okem neviditelná. Je tak tenká, že je někdy dokonce špatně rozeznatelná i pro očního lékaře, který se do oka dívá přístroji,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Výhodou implantací umělých čoček je, že se často vidění zlepšuje velmi rychle, pacient může vidět lépe už za pár hodin po zákroku. „Na klinice byli operováni hned dva pacienti – první sedmapadesátiletý pacient měl problémy s viděním do dálky a nebyl schopen číst bez brýlí. Druhý pacient do dálky viděl lépe, ale také nebyl schopen číst bez brýlí. Oba pacienti se po patnáctiminutovém zákroku cítili dobře a už bezprostředně po něm byli schopni přečíst část textu bez brýlí,“ uvedla dr. Netuková, která oba pacienty vyšetřovala.

Zpravodajské reportáže

http://play.iprima.cz/zpravy-ftv-prima/zpravy-ftv-prima-1642014
4:05 – 6:06

http://novaplus.nova.cz/porad/televizni-noviny/video/771-televizni-noviny-16-4-2014
5:45-7:33

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky