Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

17.2.2017

Primář Pavel Stodůlka je průkopníkem ve svém oboru. Oční chirurgii posouvá dále díky řadě operačních postupů a moderních metod, které v České republice zavedl. Některé i velmi složité operace provedl dokonce jako první na světě nebo v Evropě.  Přednáší o nich po celém světě, za mnohé získal ocenění na odborných konferencích, ale především se díky nim řada pacientů zbavila krátkozrakosti, dalekozrakosti, šedého zákalu, ale i mnohem závažnějších očních onemocnění.

LASIK je operační metoda při které jsou dioptrie odstraněny laserem. Při rychlém ambulantním zákroku se na rohovce vytvoří lamela (tenká vrstva rohovky), která se odklopí, laserem se odstraní dioptrie a lamela se opět přiklopí a přilne zpět k rohovce. Zákrok je tak bezbolestný a bezpečný. Zavedení této operační metody bylo velmi významným posunem v očních operacích. Taková operace očí je pro pacienta výrazně šetrnější než dříve používané metody LASEK a PRK, kdy se před odstranění dioptrií laserem povrch rohovky nejdříve mechanicky nebo roztokem odstranil. Rohovka poté několik dní dorůstala, což bylo poměrně bolestivé.

Za dvaadvacet let od zavedení oční operace LASIK pochopitelně došlo k dalšímu vývoji v operačních postupech. Dnes se nejčastěji odstraňují dioptrie metodou femto-LASIK. Mechanické nástroje, kterými se vytvářela lamela, nahradil laser. Ty jsou stále modernější, rychlejší a přesnější, ale postup zůstává stejný. Metodu femto-LASIK používají oční chirurgové v Česku již více než deset let. Také tuto pokrokovou metodu jako první v České republice použil primář Pavel Stodůlka na zlínské oční klinice Gemini.

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky