Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

2.4.2020

Projekt Folding@home využívá výkon běžných počítačů z celého světa k co nejrychlejšímu nalezení léku proti koronaviru. V současné době nabízí celkem devět projektů zaměřených na poznání viru a vývoj účinné látky. Mezi zapojenými je i největší česká soukromá oční klinika Gemini.

Celosvětová internetová síť simuluje neuvěřitelné množství variant vazby proteinu na receptor za účelem optimalizace účinné látky chystaného léku. Projekt není žádnou novinkou, funguje už několik let a doposud se využíval jako pomoc s vývojem léku na Alzheimerovu, Parkinsonovu nebo Huntingtonovu chorobu.

Aplikace, kterou si může každý jednoduše stáhnout do svého počítače, nijak neomezuje práci na počítači a nevyžaduje aktivitu uživatele. Vše funguje velmi jednoduše – majitel počítače do něj nainstaluje aplikaci, do které folding@home prostřednictvím internetu posílá data k vyhodnocení. Vše, co musí uživatel udělat, je stáhnout si aplikaci a po ukončení své vlastní práce počítač nevypínat, o zbytek se už počítač postará sám. Díky obrovskému množství zapojených počítačů tak vznikne jeden superpočítač. Data, která uživatelé prostřednictvím počítačů pomáhají vytvářet, budou rychle šířena v rámci otevřené vědecké spolupráce několika laboratoří po celém světě, což vědcům poskytne nové nástroje, které mohou najít nové poznatky pro vývoj léků na záchranu životů.

Do projektu jsme zapojili zlínskou oční kliniku Gemini. Kvůli omezenému provozu na našich klinikách využijeme v současnosti nepotřebné počítače na recepcích a ve vyšetřovnách. Celkem do projektu nasadíme 50 počítačů. Tyto počítače budou schopny zpracovat zhruba 100 úloh denně, které dostanou zadány od projektu. S koronavirem bojuje celý svět, pokud můžeme pomoci poskytnutím našich počítačů a věnováním výpočetního výkonu, je to to nejmenší, co v současné době můžeme dělat. I vy se můžete zapojit do tohoto smysluplného projektu. Aplikaci je možné stáhnut zde: foldingathome.org/start-folding.

Tuto zajímavost si k nám přijela natočit i TV Nova:
 

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky