26.4.2025
Mrkání je na první pohled nenápadný pohyb, ale pro zdraví očí má zásadní význam. Zajišťuje rovnoměrné rozprostření slzného filmu, chrání rohovku, spojivku a pomáhá odvádět slzy do slzných cest. A přestože mrkáme automaticky, v některých situacích může frekvence mrkání klesnout – a to není pro zrak ideální.
Mrkáme až čtyřikrát za sekundu – ale ne vždy
„Fyziologicky se mrknutí opakuje po třech až šesti sekundách. Slzné žlázy přitom vyprodukují zhruba jeden mililitr slz denně,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Slzný film má více funkcí – je prvním optickým rozhraním oka, omývá jeho povrch, chrání ho a má také antibakteriální účinky.
Zajímavostí je, že ženy mrkají častěji než muži. Hormonální změny, například užívání hormonální antikoncepce, mohou ovlivnit stabilitu slzného filmu a způsobit častější mrkání.
Počítač a stres snižují frekvenci mrkání
Při práci na počítači, při soustředění nebo stresu mrkáme přirozeně méně – až pětkrát méně než obvykle. „Tím povrch oka trpí, protože nedochází k potřebnému zvlhčení slzami. Je proto nutné oči pravidelně vědomě promrkat,“ doporučuje Stodůlka.
Stárnutí a nemoci snižují pohyblivost víček
S přibývajícím věkem se snižuje produkce slz a také aktivita obličejových svalů. To může ovlivnit i činnost svalů zodpovědných za mrkání. „Na frekvenci mrkání mohou mít vliv i některé neurologické poruchy, jako Parkinsonova choroba, které jsou spojeny s méně častým mrkáním,“ doplňuje lékařka Anna Varsami z oční kliniky Gemini.
Mrkání může být narušeno i v důsledku úrazů nebo vrozených vývojových vad – například v případech, kdy se člověk narodí bez očních víček. Pokud o víčko přijde v důsledku nehody, je nutné chránit oční povrch lubrikací nebo chirurgickým zákrokem.
Mrkání lze natrénovat
Dobrou zprávou je, že správné mrkání se dá natrénovat – což ocení zejména lidé se suchýma očima, pacienti s neurologickým onemocněním nebo ti, kdo tráví hodiny u obrazovky.
„Záměrně mrkejte častěji, zejména při práci na počítači. Každých 30 minut zavřete na dvě až tři sekundy oči, poté několikrát pomalu mrkněte. Také se pravidelně dívejte na objekt vzdálený alespoň šest metrů, a přitom vědomě pomalu mrkejte. Pomáhá i jemná masáž zavřených víček po dobu 30 sekund, dvakrát až třikrát denně,“ uzavírá Pavel Stodůlka.