Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

28.12.2016

Každý rok se v Česku během silvestrovské noci zraní několik set lidí při odpalování ohňostroje a petard. Nejčastěji dochází ke zraněním rukou a prstů, ve statistikách se ale hned na další příčce umístila hlava a oči. „Při odpalování rachejtlí je velmi důležité dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na dané pyrotechnice a zdravý selský rozum. Zažil jsem už případ, kdy rachejtle po zažehnutí delší dobu neodstartovala a pak se nad ni dotyčný sklonil, aby si ji prohlédl. V tu chvíli raketa odpálila a zasáhla oko plnou energií. Bylo velmi složité pacientovi zachránit oko a alespoň zbytky zraku. Důležité je dodržovat správnou vzdálenost při odpalování, nedívat se zblízka do rachejtle a být obezřetný při padání popela. Pyrotechnika je nebezpečná zejména vysokou teplotou. I nepatrné odletující jiskry mohou oko závažně poranit. Nemalé nebezpečí také souvisí s vysokou rychlostí rachejtle. Když do oka narazí přímo, bývá záchrana oka velmi komplikovaná, často i nemožná,“ řekl Pavel Stodůlka.

Nebezpečí hrozí i při správném zacházení. „Rozžhavený popílek může spadnout do oka a popálit ho. Popel kromě kůže na očním víčku může popálit spojivku či rohovku. Právě popálení rohovky patří k těm nejhorším, způsobit může i trvalé oční vady, v krajním případě slepotu. S popálením je samozřejmě spojena nepříjemná bolest oka a očního okolí,“ dodal Pavel Stodůlka.

K oblíbeným vánočním zvykům patří společné zdobení vánočního stromku. Zhruba v polovině domácností na něm nechybí svíčky a prskavky. Právě prskavky ale mohou být pro zrak nebezpečné. „Oko popálené od prskavky se většinou zahojí bez trvalých následků. Pokud je ale popálenina hlubší a zasáhne střed rohovky, může mít za následek trvalé zhoršení zraku. Naopak ostré světlo, které střed prskavky vydává, by pro zrak nijak škodlivé být nemělo. Prskavka je totiž primárně vyráběna právě k tomu, aby se na ni lidé dívali. Vždy je ale důležité dodržovat takovou vzdálenost, aby oko nebylo zasaženo odletujícími jiskrami,“ varoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Počet úrazů očí každým rokem mírně klesá. Češi totiž začínají být na svůj zrak opatrnější. O tom svědčí i rostoucí zájem o zákroky a přípravky, které zrak zlepšují. Češi je čím dál častěji dávají svým blízkým pod stromeček. „Letos jsme zaznamenali velký nárůst zájmu o dárkové poukazy na laserové oční operace. Jejich cena se letos dostala na své minimum, a tak lze očekávat, že poukaz na operaci najde pod stromečkem letos výrazně větší počet lidí, než tomu bylo loni. Vedle dárkových poukazů na laserové operace je také zájem o vouchery na plastické operace očního okolí, zejména je to plastika horních víček, kterou dostávají převážně ženy. Vedle dárkových poukazů také roste zájem o doplňky stravy, které zlepšují a posilují vidění,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky