Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

7.5.2019

Nestihli jste? Pusťte si jejich vstupy ze záznamu.

Hosty pořadu Sama doma byli v minulém týdnu hned tři naši lékaři. Přednosta očních klinik Gemini Pavel Stodůlka, primářka oční kliniky Gemini-Krč Drahomíra Baráková a lékařka kliniky v Praze-Krči Dana Jordanovová.

Na stránkách pořadu Sama doma si můžete pustit jak celý pořad, tak pouze vybrané vstupy. Odkazy na vstupy našich lékařů jsou následující.

Primář Pavel Stodůlka (pustit pondělní vstupy s prim. Stodůlkou) mluvil například o tom, kam se posunuly laserové operace za desítky let, co se laserem odstraňují dioptrie. Zmínil také to, že jsou dnes levnější, přesnější a rychlejší, a že odstraňujeme jednu dioptrii za 1,5 sekundy.

„Dnes úplně nejčastější operace na světě napříč úplně všemi chirurgickými obory je operace šedého zákalu a druhou nejčastější je laserová operace očních vad,“ poukázal primář Stodůlka na zajímavost, že dva nejčastější chirurgické zákroky jsou z oboru oční chirurgie.

Mluvil např. o tom, jak komplikuje suché oko život pacientů, i jak před deseti lety vrátil zrak slepé pacientce.

Doktorka Dana Jordanovová (pustit úterní vstup MUDr. Jordanovové) hovořila o vývoji zraku velmi malých dětí, ale i o tom, jak oko stárne a co můžeme dělat, aby naše oči zůstaly co nejdéle zdravé. S blížícím se létem poradila divákům, jak sluneční brýle vybírat. „Doporučila bych spíše navštívit oční optiku nebo specializovaný obchod, kde jsou pracovníci optici nebo optometristé, kteří vám poradí, co je pro vás vhodné,“ doplnila doktorka Jordanovová, kde sluneční brýle kupovat.

„Šedý zákal je onemocnění, při kterém dochází ke ztrátě transparentnosti čočky,“ vysvětlila hned na úvod docentka Drahomíra Baráková (pustit čtvrteční vstupy s prim. Barákovou). Srozumitelně popsala divákům optický systém oka a vysvětlila, co se děje, když se čočka zakalí a proč dochází ke zhoršenému vidění. „Zhoršené vidění ve smyslu mlhavého nebo rozostřeného vidění, rovněž barvy se mění, ty jsou jakoby vybledlejší, světlejší. Může dojít i k dvojitému vidění, ke změně dioptrií,“ popsala příznaky, kterými se šedý zákal projevuje.

„Doposud se neví, jaká je pravá příčina vzniku šedého zákalu. Ono se mu tím pádem nedá účelně předcházet, nedá se léčit.“ Jediným způsobem, jak se šedého zákalu zbavit, je operace. „Operace šedého zákalu jsou velmi efektivní a velmi bezpečné,“ ujistila diváky paní docentka Baráková.

Upozornila také na to, že dnes už při operaci šedého zákalu pacient nedostává žádnou injekci, pouze anestetické kapky. Operuje se ambulantně a už druhý den po operaci vidí velmi dobře. Umělá nitrooční čočka, kterou pacient během operace šedého zákalu (neboli katarakty) dostane do oka, už se nevyměňuje, vydrží do konce života. A to i pacientům, kteří jsou operováni ve věku několika týdnů, kvůli vrozenému šedému zákalu. Na rozdíl od operací šedého zákalu dospělých jsou však tyto operační zákroky velmi komplikované.

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky