15.7.2025
Letní počasí vybízí ke koupání a pobytu na slunci. Je ale důležité nezapomenout na ochranu, stejně jako se kůže chrání opalovacími přípravky. Zapomínat bychom neměli ani na ochranu očí kvalitními slunečními brýlemi. Na pozoru by se také měli držet uživatelé kontaktních čoček. O správné péči o ně a jak se chovat při kontaktu s vodou mluvil primář Pavel Stodůlka v reportáži pro TV Nova.
Na co si dát pozor?
„Ideální je plavat bez kontaktních čoček. Pokud to ale jinak nejde, je důležité čočky po plavání co nejdříve vyjmout a oči propláchnout čistou vodou nebo umělými slzami,“ doporučuje přednosta oční kliniky Gemini MUDr. Pavel Stodůlka.
Nejlepší je používat jednodenní kontaktní čočky, které po nošení jednoduše vyhodíte a připravíte si další pár. Pokud ale máte ty vícedenní, je třeba se zaměřit na správnou péči nejen o čočky samotné, ale i o jejich pouzdra. Ta by se měla pravidelně měnit. “Je nutné kontaktní čočky vkládat do vhodných roztoků, nechávat je tam přes noc, aby se pěkně vyčistily,” doplnil Stodůlka.
V létě jsou také naše oči náchylnější k zánětům, nepodceňujte jakýkoliv náznak! Pokud pocítíte neobvyklé pálení, řezání, zarudnutí oka nebo pocit, jako byste měli v oku cizí tělísko, může pomoci správné použití očních kapek. Včasná návštěva očního lékaře však může odhalit i počínající vážnější onemocnění, které lze v rané fázi často zcela vyléčit. V opačném případě ale hrozí vážné problémy se zrakem a v krajním případě může dojít k jeho trvalému poškození.
Do letní přípravy proto přidejte kromě kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem i umělé slzy, které po pobytu ve slané či chlorované vodě očím uleví a vyplaví veškeré nečistoty.
Celou reportáž můžete zhlédnout zde.