Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

16.4.2018

Dva a půl milionu Čechů trpí alergií. Stačí pouhých pět pylových zrnek o velikosti dva mikrometry v jednom kubíku okolního vzduchu, a projeví se u nich alergická reakce. V období od jara do podzimu jim nemohou prakticky uniknout, protože rostliny kvetou průběžně a každá uvolní až stovky milionů pylových zrn.

Alergie je silnou reakcí imunitního systému na nějaký vnější podnět a projevuje se na různých částech těla. Postihuje také oči, kdy alergické záněty vznikají nejčastěji jako reakce na alergeny v prostředí. Typickým znakem alergického podráždění očí je náhlý vznik potíží a výrazné svědění. Dále se může vyskytnout otok víček, pálení a slzení očí a může být přidružena vodnatá rýma nebo vyrážka na kůži víček. Jako prevenci lze použít sluneční brýle, které se hodí i pro zklidnění očí při alergiích.

V momentě, kdy se příznaky objeví, by měli lidé neprodleně vypláchnout oči studenou vodouvyhledat lékařskou pomoc. Jen odborník určí přesně, o jakou nemoc se jedná, co je příčinou a nasadí tu správnou léčbu. Postižený, který si při potížích sám diagnostikuje alergii, koupí si bez receptu dostupný lék, se tím vystavuje zdravotnímu riziku.

Alergické reakce nemusí způsobovat jen pyly – jestliže se u někoho projeví příznaky i mimo pylovou sezonu, neznamená to, že nejde o alergii. Pylová zrna květů jsou sice nejčastější, zato ne jediným zdrojem problémů. Lidé jsou často alergičtí na celou řadu dalších látek, většinou se jedná o prach, roztoče, plísně a zvířecí srst. Dále může vzniknout alergická reakce na léky, potraviny, nebo na kosmetické přípravky.

Kontaktní čočky doporučujeme až do odeznění potíží nepoužívat.

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky