Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

7.2.2020

Podle odhadů žije na světě přibližně 1,3 miliardy lidí s nějakou formou zrakového postižení. Od 40 let by lidé měli očního lékaře navštěvovat pravidelně jednou ročně. Preventivní prohlídky ale Češi podceňují. Včasné odhalení oční vady je přitom pro její léčbu zásadní.

Většina Čechů dorazí do ordinace očního lékaře až ve chvíli, kdy je trápí nějaký problém. To je ale ta největší chyba. V mladším věku se doporučuje navštěvovat očního lékaře každé dva až tři roky, ve věku nad 40 let by to mělo být jednou ročně. Vyšetření jednou ročně se doporučuje kvůli včasnému odhalení onemocnění souvisejících s věkem, těmi jsou například makulární degenerace, šedý nebo zelený zákal. Kontroly zraku dokážou navíc odhalit i závažná onemocnění, která s očima vůbec souviset nemusejí, jako je například cukrovka či vysoký krevní tlak.

Věk lidí, které trápí nějaká oční vada, se každoročně snižuje, ale ani mladá generace se k očnímu lékaři příliš nehrne. Věková hranice, kdy už se začínají projevovat potíže se zrakem, se snižuje hlavně kvůli práci s počítačem nebo dívání se do tabletů či mobilních telefonů.  Na oční vady, které vznikají v mladším věku, má kromě genetické predispozice vliv i zevní prostředí. Hlavně v dětském věku je vhodné zkrátit čas strávený díváním se na kratší vzdálenost – displeje – pod umělým osvětlením. Čím dál víc se u pacientů v mladším věku začíná objevovat takzvaný syndrom suchého oka, který se stal civilizační nemocí současnosti. Na vznik suchého oka má vliv zejména pobyt v klimatizovaných prostorech a práce s počítačem, kdy oči rychleji osychají a pacienti si pak stěžují na řezání a pálení očí, chvilkami se vidění může rozmazávat a oči bývají zarudlé nebo můžou až bolet.

Podle předpokladů je možné předcházet nebo částečně či zcela vyléčit přibližně 80 procent všech zrakových postižení. Oční chirurgie je nejrychleji se rozvíjejícím medicínským oborem na světě. Díky moderním technologiím a novým postupům se tak neustále zvyšuje počet očních vad, které lze odstranit nebo korigovat. Například dioptrické vady je možné odstranit pomocí laserové operace za pár minut. Šedý zákal, který se dříve odstraňoval velmi komplikovaně, a pacient musel po operaci strávit několik dní v nemocnici, se dnes operuje zcela bezbolestně a ambulantně. Čím dříve je oční vada odhalena, tím větší je šance na její úspěšnou léčbu.

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky