Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

27.7.2018

„Sluníčko je dnes ostřejší, nepříjemnější, a tedy i nebezpečnější, než tomu dříve bývalo, “ přiznal Pavel Stodůlka. Zároveň ale upozornil, že je zbytečné se obávat, že každý pobyt na slunci bez řádné ochrany očí je problém. Tvrzení, že bychom v létě ve slunný den bez slunečních brýlí vůbec neměli vycházet z domu, považuje za přílišné strašení. „Na prudkém sluníčku, pokud jsme na něm déle, bychom si oči měli chránit,“ doplnil v rozhovoru pro Český rozhlas.

Velmi citlivá je kůže víček. „Pokud vystavujeme obličej prudkému slunci, tak je dobré si obličej chránit nejméně stejně dobře jako zbytek těla. A na obličeji právě kůže očních víček patří k tomu nejcitlivějšímu, co máme, “ upozornil. Řešením mohou být krémy, ale i sluneční brýle nebo kšilt.

Říká se, že než nekvalitní sluneční brýle, tak raději brýle žádné. Primář Stodůlka s tímto tvrzením souhlasí pouze částečně. „Co může být nebezpečné, pokud jsou brýle příliš úzké a příliš tmavé. Za nimi může být zornička roztažená, protože je v přítmí, ale pokud se kolem úzkých brýlí do oka dostává sluneční záření, které není filtrované, může na oko dopadat větší množství záření, než kdybychom neměli sluneční brýle žádné,“ vysvětlil. „V případě nějakého sportovního nebo dopravního úrazu, pokud brýle nejsou kvalitní, mohou oko nebo obličej velmi výrazně zranit tím, že se roztříští,“ upozornil primář Stodůlka.

Nepraktičnost při kombinování dioptrických brýlí/kontaktních čoček s brýlemi slunečními doporučuje řešit laserovou operací oka. Tu je možné provést i v létě, na rozdíl od operací očních víček, které primář Pavel Stodůlka doporučuje odložit na období, kdy se kůže se sluncem nedostane do kontaktu. V rozhovoru pro Český rozhlas vysvětlil proč.

Pustit si celý rozhovor s primářem Stodůlkou.

Které potraviny v létě očím prospívají? Prim. Stodůlka potvrdil, že přímořská strava je ideální pro naše oči, v rybím mase nebo olivovém oleji je řada prospěšných látek. Zmínil i možnost užívat potravinový doplněk Gemioptal Herbal na rostlinné bázi.

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky