Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

10.10.2016

Dalším problémem, na který se snaží upozornit Světový den zraku, je skutečnost, že lidé chodí k očnímu lékaři pozdě. Na pravidelné preventivní prohlídky k očnímu lékaři chodí Češi minimálně, přitom včasná návštěva v ordinaci může pacienta zachránit před komplikacemi se zrakem, a někdy dokonce zabránit slepotě.

Nemocí, které zrak oslabují, je hned několik. K nejrozšířenějším onemocněním patří šedý zákal. Jen v Česku je jím postiženo přes půl milionu lidí. Problémy se zrakem s sebou nese i cukrovka, postižení oka patří mezi nejčastější chronické komplikace diabetu. Častou příčinou slepoty jsou také úrazy oka.

U některých lidí ale nemusí být slepota definitivní, díky implantaci umělé rohovky však mohou někteří z nich opět vidět. Primář Pavel Stodůlka tento zákrok provedl jako první v ČR již v roce 2008. Tehdy operoval pacientku, která byla slepá 16 let. Od té doby operoval řadu pacientů, dokonce i pacienta po 53 letech slepoty. Zákrok však nelze provést vždy, není to možné u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky.

Tématem letošního ročníku světového dne zraku je „ Stronger Together “. Oční klinika Gemini se rozhodla, stejně jako mezinárodní dobročinná organizace, vyhlásit pro tento ročník fotosoutěž. Každý, kdo pošle do 13. 10. 2016 na adresu soutez@gemini.cz fotografii na téma „Pomáháme druhým“ bude zařazen do soutěže (podrobnější podmínky soutěže najdete na facebooku Oční kliniky Gemini ).

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky