10.8.2020
Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je závažné onemocnění centra sítnice. Každým rokem postihne v České republice tisíce pacientů zejména ve vyšším věku. Lze VPMD předejít a jak ji oční lékaři léčí, pokud nemoc již propukne?
U pacientů s touto diagnózou dochází k porušení tzv. žluté skvrny. Ta se nachází v centru sítnici. Tím je narušena ostrost vidění. V počáteční fázi nemocní pozorují zhoršení vidění, často pouze u jednoho oka, druhé obvykle následuje do několika let. Četněji se VPMD objevuje u žen, osob s cukrovkou či onemocnění kardiovaskulárního systému.
Nejčastěji se první signály projevují při čtení. Mohou vypadávat písmena či části slov. Postup nemoci bývá někdy pomalý. U nebezpečnější tzv. vlhké formy však dochází k rychlému zhoršení vidění. VPMD většinou nevede k úplné ztrátě zraku. Pacienti v pokročilém stádiu ovšem přichází o soběstačnost a stanou se závislými na pomoci druhých.
Zásadní je začít s léčbou včas. V opačném případě hrozí nevratné poškození zraku. Oční lékaři doporučují pravidelné kontroly. Předcházet VPMD pomáhá zdravý životní styl, vyvážený jídelníček spolu s doplňky stravy. Je doporučeno vyvarovat se kouření.
“Rozlišuje se suchá forma, kdy není přítomen otok a slábnutí zraku postupuje pozvolna. Ta se ale může změnit ve vlhkou formu, kdy je nález komplikován otokem a krvácením do očního pozadí. Pak zrak slábne velice rychle,“ popsal Pavel Stodůlka. Suchá podoba v Česku postihne ročně okolo patnácti tisíc lidí. Jako prevenci oční lékaři doporučují jíst doplňky stravy s obsahem luteinu, zeaxanthinu a antioxidantů.
Zákeřnější vlhká forma ohrožuje kvalitu zraku velmi rychle. Postup nemoci lze zpomalit nitroočními injekcemi. Jsou aplikovány na specializovaných očních klinikách.
Ověřit svůj zrak lze jednoduše pomocí Amslerovy mřížky:
Vážený pane primáři, chci Vám poděkovat za operace, které jsem v Gemini absolvovala. Velmi odborný a milý individuální přístup při operaci odchlípnuté…
Číst celé