Na očním oddělení BKN Zlín pracuje 13 lékařů, z nichž 9 užívá brýle. Proto mi byly často kladeny otázky proč doporučuji odstranění dioptrií a sama brýle nosím, proč je tolik očních lékařů brýlatých či zda se oční lékaři nebojí operace, když téměř všichni nosí brýle atd. Odpovídala jsem, že jde o zvyk nebo o určitou image lékařů. Ne vždy mi pacienti věřili. V mém případě šlo spíše o strach z výkonu i z výsledku operace. Jako každý chirurgický a laserový operační zákrok i odstranění dioptrií metodou LASIK může mít v určitých případech své komplikace. Tisíce pacientů, kteří zákrok podstoupí a jsou spokojeni, jsou kontrolováni ambulantními oftalmology. V nemocnicích se jako lékaři setkáme více s těmi, kteří mají určité komplikace. I když těchto pacientů není mnoho, mé odhodlání nechat se operovat tím utrpělo. Navíc, pokud jsem si od někoho chtěla nechat tento zákrok provést, byl to náš primář (prim.MUDr. Stodůlka, PhD.). Práce v očním oboru i respekt k nadřízenému byl důvodem, proč jsem zákrok 5 let odkládala.

Brýle jsem nikdy nepřijala a brala je jako dočasné zlo. Lyžování, plavání, běh, jízda na in-line bruslích se dají s kontaktními čočkami i brýlemi zvládnout, i když často dost nepohodlně. Problém začal ve chvíli, kdy se můj roční syn začal zajímat o tu „divnou věc“ co má máma na nose. Opakovaně mi je strhával z očí, pokoušel je nasazovat sobě i panenkám, když jsem se nedívala tak je strkal do autíček a všech možných otvorů v domě, několikrát skončily i v nočníku (i použitém). Zničení luxusních brýlí za několik tisíc korun bylo poslední kapkou k odhodlání nechat si dioptrie operačně natrvalo odstranit.

V medicíně se traduje, že by lékař neměl operovat svou rodinu, své známé a ani kolegy. Z toho plynuly mé obavy a odkládání operace, protože na druhou stranu jsme si zákrok přála jen od svého primáře. Obavy byly ale naprosto zbytečné. Termín operace jsem měla do 10 dnů, přístup ke mně jako k pacientovi byl bezvadný. Užila jsem si příjemný pocit „opečovávání“ pacienta lékařem i sestřičkami v očním centru Gemini.

Potvrdilo se mi to, co jsem několik let vysvětlovala pacientům, že odstranění dioptrií metodou LASIK je zákrok nebolestivý. Během celého 10minutového výkonu jsem nepocítila bolest, pouze pocit tlaku, trvající 10 sekund. Bezprostředně po operaci jsem viděla ostře do dálky, ale špatně na blízko. To byla opačná situace než na jakou jsem byla zvyklá, ale vidění do blízka se rychle zlepšilo. Nikdy nezapomenu na skvělý pocit následující ráno, kdy jsem po probuzení jsem ležela v posteli a celý pokoj, dětskou postýlku, tvář mého miminka viděla ostře bez brýlí. Jedné věci však nyní lituji. Že jsem tolik let otálela a nechala si odstranit dioptrie až teď.

Prim.MUDr. Stodůlkovi, PhD. a celému týmu v očním centru Gemini tímto děkuji.