Po – pá: 7:00 – 18:00
 • cs
 • pl en de sk
-AA+
Objednat se

Filtrovat

Máte jiný dotaz?
Neváhejte nám zavolat.
(+420) 577 202 202
(po-pá 7:00-18:00)

 • Pro vytvoření lamely (flapu) u metody LASIK je lepší použít mechanický nástroj nebo laser?

  Operaci LASIK zavedl jako první v ČR prim. Pavel Stodůlka v roce 1995.

  Tvorba lamely se na začátku operace LASIK tehdy prováděla mechanickým nástrojem, tzv. mikrokeratomem. Ten byl později nahrazen femtosekundovým laserem, jehož používání v České republice zavedl opět prim. Stodůlka v roce 2006 a byla pojmenována jako metoda FEMTO LASIK.

  Použití mechanického přístroje nemá žádnou výhodu, pro kterou by mělo smysl mikrokeratom stále používat a na klinikách Gemini ho již nepoužíváme. Laser je jednoznačně lepší, šetrnější, rychlejší a bezpečnější.

  (Pozn.: LASIK mechanickým mikrokeratomem se někdy nazývá SBK.)

  Odstranění dioptrií laserem LASIK
 • Můžeme o metodě PRK hovořit jako o zastaralé?

  Nikoli. Operace metodou PRK se provádí povrchově, tj. na začátku operace se nevytváří rohovková lamela. Důsledkem je bolestivější pooperační průběh v prvních třech dnech po operaci.

  Proto byla PRK v časovém vývoji nahrazena metodou LASIK a později  FEMTO LASIK. Přesto může být v některých případech tou nejvhodnější metodou – např. u tenké rohovky.

  Varianty jako „no touch PRK“ a „ASA = Advanced Surface Ablation“ jsou moderními obměnami PRK.

  Prim. Stodůlka zavedl na klinikách Gemini vlastní speciální vyvinutý postup, který významně snižuje nebo i odstraňuje bolest po PRK.

  Odstranění dioptrií laserem PRK
 • Je metoda ReLEx SMILE vhodná pro všechny pacienty?

  Bohužel není.

  LASIK ReLEx SMILE je moderní a progresivní metodou korekce očních vad.

  Její výhoda spočívá v tom, že během operace nevzniká rohovková lamela jako u metody FEMTO LASIK, ale laserem se vyřízne z hloubi rohovky lentikula, která je vyjmuta 2-4mm mikrořezem. Operace je tudíž šetrnější a bezpečnější, ale bohužel méně přesná a nedá se opakovat, což je její hlavní nevýhoda v případě, že se v budoucnu oční vada částečně vrátí.

  ReLEx SMILE je méně přesný než FEMTO LASIK s funkcí 7D, není možno použít ho pro korekce složitějších vad a tzv. aberací vyššího řádu. Proto ReLEx SMILE rozhodně nemůžeme považovat za univerzálně nejlepší a nejvhodnější laserovou metodu.

  Odstranění dioptrií laserem ReLEx Smile
 • Je možné provést vyšetření a laserovou korekci dioptrií v jeden den?

  Ano, lze. Díky špičkovému diagnostickému vybavení, pokročilé logistice, systému přenášení dat a týmu zkušených odborníků nabízíme jako jediní v ČR možnost vyšetření a operace v jednom dni, což šetří pacientův čas i peněženku.

  Standardně se pro vyšetření sítnice musí rozšířit zornička kapkami. Při rozšířené zornici nelze provést laserovou operaci. Klinika Gemini má na všech svých pracovištích jako první v ČR unikátní americkou širokoúhlou kameru Daytona, která dokáže zobrazit sítnici i skrze nerozšířenou zornici, a proto můžeme nabídnout vyšetření i operaci ve stejný den, což je u pacientů velmi oblíbené.

  Samozřejmě, že je možno se objednat jen na vyšetření a operaci udělat v jiný termín. Pacienty s dalekozrakostí zveme na předoperační vyšetření vždy zvlášť, protože bývá potřeba ověřit hodnotu vady po dočasném umrtvení očního akomodačního svalu, což u krátkozrakosti běžně potřeba není.

  Odstranění dioptrií laserem
 • Může se po laserové operaci oční vada někdy vrátit?

  To bohužel není možné zcela vyloučit a vada se výjimečně může zčásti vrátit.

  Z tohoto důvodu nabízíme na klinikách Gemini i možnost zvolit si doživotní záruku v ceně laserové korekce dioptrií. Podmínkou je aby ji šlo stejnou laserovou metodou opět korigovat.

  Navíc nabízíme jako jediní unikátní technologii vytvrzení rohovky, která stabilizuje výsledek laserové operace a snižuje riziko návratu oční vady.

  Odstranění dioptrií laserem
 • Který laser je nejrychlejší na světě?

  Vždy záleží, jakým způsobem se rychlost laseru měří.

  Nejčastěji se pro porovnávání laserů různých výrobců používá frekvence laserových pulsů, tj. počet pulsů za sekundu.

  Pokud má laser frekvenci pulsů 1050 Hz, znamená to, že za sekundu umístí na oko 1050 laserových pulsů, což je právě frekvence nejrychlejšího laseru současnosti pro operace očních vad Schwind AMARIS 1050 používaného klinikou Gemini.

  Laser AMARIS 1050 je až 5x rychlejší než např. v České republice hodně rozšířený MEL 80 od firmy Zeiss a 2x rychlejší než laser MEL 90.

  Odstranění dioptrií laserem LASIK
 • Mají všechny lasery funkci 7D?

  Protože běžně vnímáme svět ve třech rozměrech, může být přidávání dalších dimenzí matoucí. Svět je stále 3D, pouze v kontextu laserů se jedná o možné směry (osy) pohybu oka při operaci.

  Čím více možných pohybů dokáže laser vyhodnotit a přizpůsobit jim směrování paprsku, tím přesnější je výsledek operace a kvalita vidění po operaci.

  Zdaleka ne všechny lasery takovou funkcí disponují, i když se jí na webových stránkách pracoviště chlubí. Nejpropracovanější systém sledování a kompenzace pohybů oka má laser AMARIS 1050 s funkcí 7D, který na klinikách Gemini používáme jako jediní v ČR.

  Odstranění dioptrií laserem Laser 7D
 • Co je to 7D laser?

  7D laser je jeden z nejlepších laserů na operace očních vad, který dokonale sleduje všechny mikropohyby oka v průběhu operace v sedmi dimenzích, a tím dosahuje vysoké přesnosti a spolehlivosti operace.

  Odstranění dioptrií laserem Laser 7D
 • Jaký je rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem?

  Šedý zákal je zkalení oční čočky, zelený zákal (glaukom) je zvýšený oční tlak, který poškozuje oční nerv. Zatímco šedý zákal lze léčit jen operací, zelený zákal se většinou léčí očními kapkami, antiglaukomatiky, či jejich kombinacemi. Správná léčba dokáže toto chronické progresivní onemocnění pozastavit. Protože zeleného zákalu existuje více forem, říkáme raději zelené zákaly. Některé zelené zákaly je možné v určitých případech léčit i chirurgicky.

  Oční klinika Gemini má k dispozici veškeré vyšetřovací metody, které umožní glaukom diagnostikovat a provádí i chirurgické metody léčby.

  Odstranění dioptrií laserem

Už 349 261 klientů nám důvěřovalo a nyní vidí opět lépe.

Změňte svůj život. Zasloužíte si vidět dobře.

Objednat se na konzultaci