Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

27.7.2017

Nepravidelné zakřívení rohovky nebo čočky (neboli astigmatismus) je poměrně častá refrakční vada. U zdravého oka má rohovka tvar dokonalé koule, u pacientů trpících astigmatismem je mírně zakřivená. Světlo se tak láme pod nesprávným úhlem a zkresluje předměty, na které oko postižené astigmatismem zaostřuje. Astigmatismus bohužel nezpůsobuje pouze rozmazané vidění, ale často také bolest hlavy a únavu. Zcela běžná je korekce kontaktními čočkami, které upravují vidění, avšak oko neléčí.

Oči postižené astigmatismem lékaři oční kliniky Gemini operují často, s tímto chirurgickým zákrokem mají řadu zkušeností. Od doby, kdy byla v roce 1995 primářem Stodůlkou provedena první operace LASIK v ČR, prošla laserová oční chirurgie obrovským vývojem. Dnes lékaři těch nejmodernějších očních klinik operují metodou LASIK femtosekundovým laserem s použitím 7D laseru a méně invazivní bezlamelovou metodou lasik ReLEx Smile. První jmenovaná je vhodná nejen k odstranění krátkozrakosti a dalekozrakosti, ale právě také astigmatismu. Metodu ReLEx Smile chirurg doporučí, pokud je třeba korigovat vyšší krátkozrakost a astigmatismus.

Jedná se o rychlé ambulantní zákroky, pacient na laserovém sále stráví pouze několik minut. Během jediného dne se tak zbaví krátkozrakosti, nebo dalekozrakosti a astigmatismu. Oční klinika připravila video, na kterém přibližuje, jak operační den probíhá.

Pro některé pacienty není laserová operace očí vhodná, to ale neznamená, že se oční vady zbavit nemohou. Řešením jsou nitrooční čočky, např. implantace fakické čočky. Tu v dubnu 2014 provedl primář Pavel Stodůlka jako první na světě, umožňuje odstranění krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu pacientům s velkým počtem dioptrií nebo tenkou rohovkou.

Naši spokojení pacienti  s astigmatismem:

MUDr. Jana Šustková – laserová operace

Daria Pawlak – fakická čočka

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky